Епископ Иринеј о архимандриту Јовану: Семе које рађа стоструке плодове у трпљењу за Господа!

Светом Архијерејском Литургијом и служењем парастоса обележено је четрдесет дана од упокојења тихог, скромног, ненаметљивог и аутентичног монаха Христовог – архимандрита Јована Радосављевића. За душу смиреног слуге Божјег који је очинском љубављу изнедрио велики број Епископа, монаха и монахиња, свештеника и угледних мирјана, помолили су се Њихова Преосвештенства Господа Епископи врањски Пахомије и мохачки Исихије, док су молитвено учествовали Њихова Преосвештенства Господа Епископи: новосадски и бачки др Иринеј, домаћин сабрања, Епископ шабачки и администратор ваљевски Лаврентије, као и Епископ Јован Пурић. Са благословом Епископа Лаврентија, беседио је један од духовних синова архимандрита Јована, Епископ Иринеј, који је изразио захвалност архимандриту Јовану за све што је учинио за Српску Цркву, посебно кроз своја дела у којима је отргао од заборава све недаће и страдања кроз која су Црква и народ прошли. Говорећи о јеванђељској причи о сејачу и семену, Преосвећени је архимандрита Јована упоредио са семеном које рађа стоструки плод у трпљењу за Господа, илуструјући то једном причом из живота архимандрита Јована са блаженопочивши Патријархом Павлом, у време када је Сватјејши био Владика рашко-призренски.

Манастир Лелић на челу са игуманом оцем Георгијем потрудио се и овога пута да буде добар домаћин сабрања, а хор свештеника и мирјана Епархије ваљевске на челу са протонамесником Бранком Чолићем својим појањем је улепшао богослужења. Епископима су саслуживали свештенослужитељи из више Епархије наше свете цркве: Жичке, Рашко-призренске, Шумадијске, Шабачке, Зворничко-тузланске, Архиепископије београдско-карловачке, ваљевске. Након литургијског сабрања, служен је парастос крај гроба архимандрита Јована којим је началствовао Епископ Лаврентије. Подсећамо, архимандрит Јован се упокојио 8. априла, на празник Сабора Архангела Гаврила, истог дана када је овај свет напустио, али пре три године ава Авакум, дугогодишњи игуман Лелића, крај кога и почива отац Јован.

Извор: https://radioistocnik.info