Литургијско сабрање у новосадском Саборном храму у Недељу о блудном сину

У Недељу о блудном сину, 3/16. фебруара 2020. године, у присуству Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја, на светој Литургији у Саборном храму у Новом Саду началствовао је архимандрит Никанор (Папаниколау), настојатељ манастира Свете Тројице на планини Олимпу, у Грчкој. Саслуживали су архимандрит Василије (Папаниколау), свештено братство Светогеоргијевског храма и новосадски ђакони.

После прочитаног јеванђелског одељка, беседио је презвитер Срђан Вукић. Уз многобројни народ, светој Литургији су присуствовале и сестре из Православно-хришћанског сестринства Света Лидија при истоименом манастиру из Аспровалте, које су, предвођене архимандритима Никанором и Василијем, допутовале из Грчке у Србију поводом уручења Сретењског ордена првог степена, највишег одликовања Републике Србије.

У свом обраћању, по отпусту Литургије, Епископ бачки г. Иринеј је пожелео добродошлицу уваженим гостима из братске Грчке, честитавши им на највишем одликовању Републике Србије, које им је уручено за сва добра учињена српском народу током тешких година страдања. То сестринство, на челу са својим сада већ покојним духовником, у време страдања нашег народа, при крају прошлога века, помагало је на све начине – и морално и материјално, пре свега, молитвено – а између осталих њихових подвига и доброчинстава било је и то да су примале хиљаде и хиљаде деце из ратом захваћених подручја, и ти нараштаји деце су школовани о њиховом трошку, истакао је владика Иринеј.

Архимандрит Никанор је изразио благодарност Епископу бачком г. Иринеју на гостопримству и срдачним речима добродошлице. Посебна је част и радост коју нам данас пружате, јер сте Ви, по Вашем теолошком образовању и Вашим мудрим речима, веома познати у Грчкој. Данас нам пружате могућност да, Вашим благословом, добијемо снаге да наставимо борбу коју води сваки верник. Највише одликовање Ваше државе припада нашем блаженопочившем старцу, оцу Теофилу, који је учинио велико, богоугодно дело у Грчкој, али и за цело Православље. Нас, његову духовну децу, научио је да волимо све православне. Тако нам је у срца усадио љубав према српском народу, нашој православној браћи. Желимо да знате да мисионарско дело сестринства „Свете Лидијеˮ није престало после смрти старца Теофила, и да ће и даље бити у служби Вашег народа, навео је отац Никанор.

После свете Литургије, Епископ бачки г. Иринеј је примио уважене госте у Владичанском двору у Новом Саду.