Недеља Православља у Саборном храму у Новом Саду

Епископ бачки др Иринеј: „Основна истина наше вере – вера у Оваплоћеног Бога Логоса – исказује се преко поштовања светих икона. Није то само обичај, традиција, нека побожна навика, него је израз наше вере, њене суштине и њеног садржаја.ˮ

У Недељу Православља, 20. фебруара / 5. марта 2023. године, на светој архијерејској Литургији у Саборном храму у Новом Саду началствовао је Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј. Епископу бачком саслуживали су Његово Преосвештенство Епископ мохачки господин Дамаскин, свештено братство Саборног храма и новосадски ђакони.

Беседећи после прочитаног јеванђелског зачала, Преосвећени владика Иринеј је поучио сабрани верни народ о настанку празника који се прославља у Недељу Православља, те је, између осталог, рекао: „Не клањамо се ми иконама као боговима, нити обожавамо даске или друге материјале од којих су оне израђене, нити боје, нити било шта створено, него – као што каже свети Јован Дамаскин – ми своје поштовање и љубав преносимо на прволик – на Господа Исуса Христа и на свете Његове и на анђеле Његове. У том контексту ваља нам разумети иконопоштовање као живу слику наше вере не само у Бога апстрактног, метафизичког, него Бога Који се из љубави оваплотио, постао Човек, извршио подвиг спасења и заувек остаје у Личности Христовој Богочовек. Та основна истина наше вере – вера у Оваплоћеног Бога Логоса – исказује се преко поштовања светих икона. Није то, дакле, само обичај, традиција, нека навика побожна, него је израз наше вере, њене суштине и њеног садржаја. Зато, од тада па надаље, ова прва недеља поста је посвећена том догађају и том сабрању и зато се данас свечано износе на крају свете Литургије иконе и у скраћеном облику чита се један део тог Синодика у којем исповедамо православну веру пред часним иконамаˮ, истакао је Епископ бачки др Иринеј.

После заамвоне молитве служен је чин литије са светим иконама у Недељу Православља, после чега је Преосвећени владика Иринеј верном народу честитао празник.