Празник Свете Педесетнице у Саборном храму у Новом Саду

У недељу Свете Педесетнице, 7. јуна/20. јуна 2021. године, Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки госпoдин Иринеј началствовао је на светој Литургији у Саборном храму у Новом Саду, а саслуживали су новоизабрани Епископ ваљевски господин Исихије, братство Саборног храма и новосадски ђакони.

У свом архипастирском обраћању владика Иринеј је истакао да празнујемо један од великих Господњих празника у току године.

После отпуста свете Литургије служено је празнично вечерње Свете Педесетнице, на којем су прочитане коленопреклоне молитве.

На редовном мајском заседању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, 2021. године, за новог Епископа ваљевског изабран је досадашњи Епископ мохачки г. Исихије, викар Епископа новосадског и бачког др Иринеја. Устоличење новоизабраног Епископа ваљевског ће бити на Покладе, у недељу, 27. јуна, у склопу свете архијерејске Литургије, која ће почети у 9 часова, у храму Христовог Васкрсења у Ваљеву. Тим поводом, Епископ бачки г. Иринеј пожелео је владици Исихију свако добро на повереној му служби у Епархији ваљевској.

После одслуженог вечерњег богослужења, епископ Исихије је бираним речима заблагодарио Преосвећеном владици Иринеју и свима присутнима: „Тридесет година свога живота проживео сам овде са вама, као искушеник и монах у Ковиљском манастиру, а потом, последње три године, и као ваш недостојни викар, као Епископ мохачки. Имао сам благослов Божји, једну трајну Педесетницу у том периоду свога живота, где сам се напајао благодаћу Светога Духа са вашим примером, са вашим очинским речима поуке. Ја остајем сабрат манастира Ковиљ, остајем члан ове Епархије, а послушање ме води у свету Епархију ваљевску”, истакао је новоизабрани Епископ ваљевски.