Упитник – УНЕСКО: Чији су српски Дечани?

Извршни савет УНЕСКА расправљаће у среду о пријему Косова у ту Организацију УН за образовање, науку и културу. Шта ће се догодити ако Приштина испуни свој циљ? Како ће се они који су у мартовском погрому 2004. године палили српске светиње у будућности односити према црквама и манастирима Српске православне цркве, од којих су четири (Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија и Богородица љевишка) на Унесковој листи Светске баштине, а од 2006. на листи угрожениох добара? Да ли ће настојати да српску баштину, која је деценијама изложена притисцима, нападима и својатањима, уклопе у вештачки непостојећи културни идентитет Косова? Да ли ће се у новој фалсификованој историји коју настоји да успостави Приштина, извртањем историјске грађе и чињеница, уместо о династији Немањића говорити о албанском племену Нимани, као што се може чути? Хоће ли се у школским уџбеницима писати да су Дечани, и остали храмови СПЦ, део „косовско-албанске културне баштине“? Шта може да учини Србија да заштити своје светиње, које су и чувари верског и националног идентитета Срба на Косову и Метохији?

То су само нека од питања о којима ће говорити министар иностраних послова Србије Ивица Дачић, епископ новосадски и бачки господин Иринеј и Предраг Радоњић, новинар и документариста са Космета.

У емисију ће се уживо из Париза укључити Дарко Танасковић, амбасадор Србије при Унеску.

Уредник и аутор Упитника је Оливера Јовићевић