Заупокојена Литургија и парастос блаженоуснулом епископу ваљевском Милутину

Молитве за вољеног пастира

На празник Светога апостола и јеванђелиста Марка, 25. априла/8. маја 2020. године, у храму Христовог Васкрсења у Ваљеву служена је заупокојена Литургија, а потом и четрдесетодневни парастос блаженоуснулом епископу ваљевском Милутину.

Храм Васкрсења Христовог – место на ком је своју духовну децу четрнаест година литургијски предводио и са чијег амвона мудре поуке подарио, његов дом након земаљске кончине – под своје сводове примио је пастире и верни народ да молитве узнесу за владику Милутина, првог архијереја обновљене Епархије ваљевске, од чијег се престављења Господу навршило четрдесет дана.

Заупокојену Литургију је служио архимандрит Михаило (Биковић), настојатељ манастира Јовање, уз саслуживање свештенства и свештеномонаштва из више епархија. Парастос је служио Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј, уз саслуживање Епископа мохачког г. Исихија и свештенослужитељâ из више епархија. Kao духовно чедо преподобног оца Јустина Ћелијског, владика Иринеј је везан за ваљевски крај. Снажну братску љубав у Христу Господу делио је са блаженоуснулим владиком Милутином. Та љубав довела га је данас у Ваљево да, као изасланик Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја и Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, принесе молитве за душу владике Милутина, а његовој духовној деци пружи подршку.

Смрт је последњи непријатељ човека и Христос је дошао у свет да Васкрсењем сатре смрт и обнови сву Своју творевину. Када сагледамо личност, живот и дело владике Милутина, можемо поновити речи које је Христос рекао, сусревши два брата, апостола Филипа и Натанаила, а оне гласе: „То је Израиљац, а да нема лукавстваˮ. Ако међу нама, епископима Српске Цркве, има икога на кога се ове речи могу применити, онда је то блаженопочивши владика Милутин, навео је владика Иринеј.

Благослов администратора Епархије ваљевске, Епископа шабачког г. Лаврентија, пренео је протојереј-ставрофор Мирко Вилотић. У име свештенства Епархије ваљевске, благодарје Патријарху српском г. Иринеју, архијерејима и свештенослужитељима, упутио је протонамесник Филип Јаковљевић, архијерејски заменик блаженоуснулог епископа ваљевског. Епархија ваљевска прошла је своју Страсну седмицу на самом почетку Часног поста, када се владика Милутин разболео, а свештенство се нашло на удару јавности. У тим тренуцима наш глас је био тих, а Ви сте му дали снагу, рекао је отац Филип, обраћајући се владици Иринеју и његовом секретару, протојереју Владану Симићу, родом Ваљевцу, и благодарећи им на подршци коју су у данима страдања пружили свештенству и верном народу Епархије ваљевске. Благодарност Епархија ваљевска упутила је и владици Исихију, који је заједно са Епископом ремезијанским г. Стефаном служио опело епископу Милутину, као и др Милети Радојевићу, директору Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама, који је помогао низ богоугодних подухвата рађених са благословом епископа Милутина.

Извор: https://www.eparhijavaljevska.rs