Четрдесетодневни парастос почившој слушкињи Божјој Александри Ратник

У уторак, 26. септембра 2023. године, у храму Преноса моштију светог оца Николаја у Плавни, служена је заупокојна Литургија поводом четрдесет дана од упокојења слушкиње Божје Александре Ратник, почивше супруге протонамесника Далибора Ратника, пароха у Новом Жеднику. Заупокојну Литургију је служио протојереј-ставрофор Стојан Билић, парох новосадски, уз саслужење свештенства Епархије бачке. После заамвоне молитве служен је мали помен уснулој слушкињи Божијој Александри, а потом се прота Стојан обратио сабраном народу пригодном беседом.

Четрдесетодневни парастос слушкињи Божјој Александри на гробљу у Плавни служио је Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј, уз саслужење свештенства Епархије бачке и Епархије сремске. По одслуженом парастосу, Преосвећени владика Иринеј се обратио присутнима, изразивши саучешће и упутивши речи хришћанске утехе породици почивше Александре. „Ни у највећој тузи, као што је растанак са драгим покојницима, не може нас то доводити до очајања него смо у стању, како свети Оци Цркве говоре, радосне туге. У молитви коју смо чули у овом свештеном чину, а коју изговара предстојатељ, каже се да Спаситељ наш, Који је некада, по стварању човека, рекао: Земља јеси и у земљу ћеш отићи, Он исти је рекао и потврдио заувек истину ради које је Он и дошао у овај свет да га спасе, и то да га спасе за сву вечност кроз Своје Васкрсење из мртвих, као залог општег васкрсења свих људи: ко и умре, ако је у Њему живео овде на земљи, живеће и на небу, у вечности, са Њим и у Њему. Зато и ми данас, позвани Његовом речју, Његовим гласом, не само што узносимо надгробно ридање и тугу него много више: појемо радосну, победну песму живота вечнога – Алилуја. Зато, уместо било какве друге људске утехе, ми пружамо ову једину могућу и једину стварну утеху и сами себи и једни другима – то је утеха наде у Васкрсење и живот вечни, утеха је да је Господ Христос пропутио тај пут из смрти у живот вечни и у вечно блаженство свима који су искрено верни, који му служеˮ, поручио је Преосвећени Епископ бачки г. Иринеј.