ЕПИСКОП ИРИНЕЈ ПРИСУСТВОВАО ПРЕМИЈЕРИ ДОКУМЕНТАРНОГ ФИЛМА „ДОЊЕЦКА ВРАТАРНИЦА”

Владика Иринеј: „Ми верујемо да ће Бог, Правда Божја и љубав, на крају тријумфовати”

Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј присуствовао је представљању документарног филма „Доњецка Вратарница“, у суботу, 30. марта 2019. године, у амфитеатру Спортског и пословног центра Војводина у Новом Саду.

Филм је заиста потресан. Једно сведочење о страшном страдању Цркве и народа. То нас подсећа на напад на нашу отаџбину  ̶  колико је било трагедија и колико је страдало светиња, болница, мостова, људи, деце. Ми верујемо да ће Бог, Правда Божја и љубав, на крају тријумфовати. Светиње ће се обновити, живот ће и даље трајати, али сви они који су замислили да злом, насиљем, крвопролићем, могу да постигну било шта, било где у свету, то ни у ком случају неће успети, навео је владика Иринеј, уз оцену да и Цркву не остављају на миру.

Успели су да направе хаос и у Цркви, да покушају да закониту Цркву Украјине   која је у јединству са укупном Руском Православном Црквом  на силу претворе у неку одвојену расколничку заједницу, уз непромишљено учешће цариградског патријарха. Сада, док ми овде разговарамо, разни људи покушавају да насиљем преотму храмове, пошто огромна већина народа у читавој Украјини неће да се одвоји од своје законите Цркве. Као што је руски народ нама помагао у тешким тренуцима наше историје, и ми смо покушали оно мало што можемо. Оно што смо сви чинили у прошлости једни за друге, треба да и данас чинимо. Нико никоме ту није непријатељ, осим оних људи без савести који све то организују, поручио је Епископ бачки.

За међународну премијеру филма „Доњецка вратарница” – првог филма Донбаске триологије – ауторка Наталија Батрајева је изабрала Србију јер, како истиче, њен пут као режисера у документаристику почео је управо на Косову и Метохији, око разрушеног манастира Зочишта.

Радња документарног филма је о руском манастиру Иверске Богородице Вратарнице, који се нашао у вихору рата. Наталија Батрајева је три ратне године провела тамо и снимила овај документарни филм, који је одмах добио све најпрестижније награде у Русији. Ауторка је одлучила да инострана премијера буде у марту у Србији, управо због обележавања 20-годишњице НАТО агресије на Југославију. Батрајева је објавила и потресну монографију Косово српска Голгота.

ФОТО АЛБУМ