Изјава Епископа бачког Иринеја агенцији Танјуг поводом сусрета патријарха Кирила и папе Фрање

Као део јединствене саборне и васељенске православне породице, Српска Православна Црква је благодарна Господу и изражава задовољство што ће се, после вишедеценијских припрема, 12. фебруара 2016. године, на Куби сусрести поглавар најмногољудније Православне Цркве, Његова Светост Патријарх московски и сверуски г. Кирил, и поглавар Римокатоличке Цркве,  Његова Светост папа Фрања.

Српска Православна Црква  доследно и са најбољим молитвеним жељама подржава напоре патријарха Кирила и пуноће сестринске Руске Православне Цркве да у дијалогу и сарадњи са најодговорнијим представницима хришћанског света пронађу делатне одговоре на трагичне догађаје који стоје пред савешћу читавог човечанства, а то је у првом реду геноцид који се врши над хришћанским становништвом Блиског Истока и знатног дела Африке.

Српска Православна Црква изражава наду да ће предстојећи разговор првојерараха на Куби бити подстицај истинољубивом и миротворном дијалогу и деловању представникâ двеју хришћанских Цркава и у другим деловима света, па и на нашем подручју, где православни Срби вековима живе са суседима и браћом римокатоличке вероисповести – у Хрватској у последње време, нажалост, као de facto грађани другог реда, за понеке нежељена заједница, уместо као Црква равноправна пред државом, за што се не залаже само наша, Српска Православна Црква, него и сâм папа Фрања и Света Столица у целини. Ко има уши да чује, нека чује!

Епископ бачки Иринеј,
портпарол Српске Православне Цркве