Изјава Епископа бачког Иринеја за агенцију Спутник

На молбу новинарке агенције Спутник Валентине Булатовић, Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј дао је изјаву у вези са предлогом за посредовање између Руске Православне Цркве и Ватикана, као и у вези са предлогом да Папа посети Србију

Посета папе Србији се не поставља пред Српску Православну Цркву као тема за разматрање нити је ико до сада, са било које стране, показао такву иницијативу. Ако и када се таква иницијатива покаже, о њој ће се разговарати искључиво на заседању Светог Архијерејског Сабора, највишег тела Српске Православне Цркве.

Што се тиче евентуалног посредовања између Руске Православне Цркве и Ватикана, мислим да оно није реално. Московска Патријаршија има, као што је познато, одлично организовано Одељење за спољне црквене везе и преко њега је у сталном дијалогу са другим Црквама, државама и међународним институцијама, тако да јој посредник уствари није ни потребан.

Епископ бачки Иринеј
портпарол Српске Православне Цркве