Празник Педесетнице у Саборном храму у Новом Саду

Епископ бачки Иринеј: „Црква је увек једна зато што је Господ у Светој Тројици Један. Црква је у суштини увек једна, као што је један Дух Свети. Духом Светим живи и дише сва творевина; Духом Светим постоји Црква Христова; Духом Светим свако од нас је и хришћанин.ˮ

У недељу свете Педесетнице, 30. маја / 12. јуна 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ бачки госпoдин др Иринеј началствовао је на светој архијерејској Литургији у Саборном храму у Новом Саду, а саслуживали су Епископ мохачки господин Дамаскин, братство Саборног храма и новосадски ђакони.

У свом архипастирском обраћању после прочитаног јеванђелског зачала Преосвећени владика Иринеј је истакао да данас празнујемо један од три највећа Господња празника у току године, којим се завршава период од педесет дана после Васкрсења Христовог, те је, између осталог, рекао: „Данас, у тај завршни велики дан Педесетнице прославља се силазак Духа Светога на Цркву, на рану, првобитну Цркву, а преко Цркве и на сав свет, сву васељену, сву творевину Божју. Зато се овај празник паралелно назива и празником Силаска Духа Светога. Могло би се и прецизније рећи да је то празник, дан на који Сâм Христос шаље Духа Светога у свет, не на исти начин како је Он дошао у свет поставши Човек него као треће Лице Свете Тројице, Које освећује, усавршава, крунише сву дотадашњу Божју стваралачку, творачку делатност и Његов план о спасењу света. На данашњи дан Он се јавља пред људима у видљивом облику, не онакав какав јесте по Својој божанској природи – јер је она недоступна и људском погледу и људском умовању и било каквом људском доживљају и искуству – него се јавља на начин којим је Он реално присутан и делатан, али који је доступан за човека као створено, ограничено биће. Јавља се у виду неког огромног пламена, огромног огња. Огањ је символ Духа Светога. Дух Свети се јавља као неки неописиви пламен, али то није материјални пламен, то није материјална ватра, то је Сâм Дух Свети и Он тим огњем – а то је уствари Његова благодат, Његова сила, Његова енергија, Његова љубав – сведочи Себе пред људима и пред светом и дарује Себе, или још прецизније, Сâм Бог Отац, кроз Сина, Господа Христа, дарује Духа Светога свету. Из тог огња, те ватре, тог тајанственог пламена, како га виде апостоли и како га доживљавају, издвајају се – каже Јеванђелист – као неки пламени језици. То је видљива слика стварности живота Цркве у свету; један је Дух Свети, једна је благодат Божја, Духа Светога, али она се пројављује кроз небројене благодатне дарове: кроз дар духовне мудрости, богопознања, богонадахнутости, светости, чудотворења, исцељивања болесних и тако даљеˮ, нагласио је Преосвећени владика Иринеј.

После отпуста свете Литургије, Епископ мохачки Дамаскин је служио празнично вечерње свете Педесетнице, на којем су прочитане коленопреклоне молитве.