Прослављен престони празник Алмашког храма у Новом Саду

Епископ бачки др Иринеј: „Истинско богословље извире из благодати Божје, из просвећења божанском светлошћу, а не из људског интелекта. Теологија је реч Божја аутентично и богонадахнуто изложена и протумачена од стране светих Божјих људи. Без Цркве или ван Цркве никаква теологија не постоји.”

У петак, 30. јануара/12. фебруара 2021. године, на празник Света Три Јерарха, свечано је прослављена слава Алмашког храма у Новом Саду. Свету архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ бачки господин Иринеј, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа мохачког господина Исихија, свештенства и ђаконства Епархије бачке.

Пред почетак свете Литургије, Преосвећени владика Исихије је у чин ипођакона рукопроизвео др Владимира Антића, доцента Православног богословског факултета Универзитета у Београду, и вероучитеље Ђуру Родића из Бачке Паланке и Дарка Вујкова из Бечеја.

У беседи изговореној после прочитаног јеванђелског зачала, владика Иринеј је поучио верне о значају празника, наводећи да данас прослављамо тројицу великих светилника Цркве, светитеље Василија Великог, Григорија Богослова и Јована Златоуста: „Треба да се светлост наша светли пред људима да би људи прослављали Име Божје. Тај богозадани задатак су ова три велика светила извршила у животу на земљи, живећи подвижнички, богоугодно, свето, непорочно, са љубављу према Богу и ближњима и – на основу тог духовног садржаја – исписујући и најдивније странице богословске науке које су икада написане. Истинско богословље извире из благодати Божје, из просвећења божанском светлошћу, а не из људског интелекта, учености или броја прочитаних књига. Теологија није нека наука слободног теоретског размишљања на било коју тему из духовности. Без Цркве или ван Цркве никаква теологија не постоји. Теологија је реч Божја аутентично и богонадахнуто изложена и протумачена од стране светих Божјих људи. Ако покушамо да, као путоказ свога живота, узмемо и макар мало применимо тај пример који нам дају света три Јерарха, наш живот ће имати правилно, спасоносно усмерење и водиће нас ка вечном животу и вечном спасењу. На том нашем путу спасења нека нам Господ буде увек Путовођа и нека нас прате молитве и светих тројице Јерараха и свих светих”.

Током свете Литургије, Епископ бачки др Иринеј је у чин презвитера рукоположио ђакона Петра Николића из Куле, а Епископ мохачки господин Исихије је рукоположио ипођакона Ђуру Родића у чин ђакона.

После заамвоне молитве, освештани су славски дарови који су припремљени од стране овогодишњих кумова – Месне заједнице Салајка. Заблагодаривши Епископу бачком који је узнео молитву за спас душа и свег рода људскога, протопрезвитер Бране Миловац, настојатељ Алмашког храма, пожелео је владици Иринеју да му Господ подари здравља, снаге и моћи да истраје у временима која су пред њим. Молитвено сабрање увеличало је појање хора Школе црквеног појања „Свети Јован Дамаскин.