Приступна беседа Епископа бачког др Иринеја на устоличењу
у Саборном храму у Новом Саду, 23. децембар 1990. године (принтскрин Јутјуб)

Тридесетогодишњица устоличења Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина др Иринеја навршила се у среду, 23. децембра 2020. године. На редовном заседању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве 1989. године јеромонах Иринеј (Буловић) је изабран за Епископа моравичког, викара Патријархa српског,а потом је, после хиротоније у Пећкој Патријаршији,20. маја 1990. године, изабран за Епископа бачког и устоличен у Новом Саду, 23. децембра исте године.

Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј рођен је 11. фебруара 1947. године, од родитеља Михаила и Зорке Буловић, у месту Станишићу, у Бачкој, добивши при крштењу име Мирко. Основну школу завршио је у родном месту, а гимназију 1965. године у Сомбору. Дипломирао је 1969. године на Богословском факултету Српске Православне Цркве у Београду.

За време студија, 1968. године, примио је монашки постриг од свог духовног оца, преподобног Јустина Ћелијског, добивши монашко име Иринеј. Исте године, епископ рашко-призренски Павле (потоњи патријарх српски) рукополаже га за јерођакона, а потом за јеромонаха.

Школске 1969/1970. године јеромонах Иринеј је предавао у Монашкој школи при манастиру Острогу. Деценију од 1970. до 1980. године проводи у Атини, на постдипломским студијама на Богословском факултету атинског Универзитета, где је, јуна 1980. године, са одличним успехом одбранио докторску дисертацију на тему: „Тајна разликовања божанске суштине и енергије у Светој Тројици по светоме Марку Ефеском Евгенику”. После одбране докторске дисертације одлази на краћи студијски боравак на руски Богословски институт Светог Сергија у Паризу (1980 – 1981), где је имао прилику да се подробно упозна са тадашњом плејадом руских теолога, професорâ Института, као и са богатом богословском грађом на руском језику и значајним делима руских богослова. У априлу 1981. године изабран је за доцента на катедри Светог Писма Новог Завета на Богословском факултету у Београду, где преузима и наставу старогрчког језика. Током вишедеценијског плодотворног рада са студентима, стекао је сва академска звања, од доцента до редовног професора, а у три мандата је био и декан наведене високошколске установе Српске Православне Цркве. Као сарадник угледних богословских часописа Теолошки погледи и Богословље објављивао је научне и стручне радове, а скоро десет година био је главни и одговорни уредник популарног црквеног часописа Православни мисионар.

Хиротонија Преосвећеног владике Иринеја у Пећкој Патријаршији, 20. мај 1990. године

На редовном заседању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве 1989. године, јеромонах Иринеј је изабран за Епископа моравичког, викара Патријархa српског, а потом је, после хиротоније у Пећкој Патријаршији, 20. маја 1990. године, изабран за Епископа бачког и устоличен у Новом Саду, 23. децембра исте године. По устоличењу Преосвећеног владике Иринеја у трон Епископа бачких, у Епархији бачкој је започета значајна обнова свих аспеката црквеног живота.

У среду, 20. маја 2020. године, обележена је 30-годишњица од епископске хиротоније и три деценије архијерејске службе Његовог Преосвештенства Епископа бачког др Иринеја.

Епископ бачки др Иринеј на хиротонији Епископа мохачког г. Исихија у Саборном храму у Новом Саду, 24. јун 2018. године

Долгоденствуј и благоденствуј, Преосвећени Владико, на многа и блага лета!

Приступна беседа на устоличењу Епископа бачког г. Иринеја

Устоличење Епископа бачког г. Иринеја у Новом Саду

Први део

Други део

Трећи део

Интервју са Епископом бачким др Иринејем за Радио-Беседу (1 – 4)

Гости Радија – Епископи зворничко-тузлански г. Фотије и мохачки г. Исихије, и професор др Драган Станић, председник Матице српске, о Епископу Иринеју поводом јубилеја 30-годишњице хиротоније

Емисија посвећена јубилеју 30-годишњице хиротоније (делови предавањâ, обраћањâ и беседâ Епископа бачког Иринеја)

(Срдачно благодаримо господину Крсти Калинићу из Новог Сада на уступљеном материјалу из личне фото-архиве.)