У Бечеју обележeна 78-годишњица Рације у Бачкој

Епископ Иринеј: „Жртве никада – ни у својој молитви, ни у својим душама – нећемо заборавити”.

У Бечеју – месту у којем је пре 78 година на најсвирепији начин живот изгубило више од двеста особа – у петак, 3. јануара 2020. године, одржан је централни помен у знак сећања на невино страдале Србе, Јевреје и Роме у злогласној Рацији у јужној Бачкој.

Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки г. Иринеј служио је парастос у храму Светога великомученика Георгија у Бечеју, уз саслужење Епископа мохачког г. Исихија и свештенства наше Епархије. Беседећи по завршетку парастоса, владика Иринеј је казао да узносимо молитве за покој душа свих невино пострадалих оне хладне зиме 1942. године.

Народâ у целини нема ни потпуно невиних ни потпуно кривих за зло у овоме свету, али они људи са именом и презименом, она лица која су директно вршила злочине не смеју бити заборављени, а жртве њихове још мање. Жеља је и молитва свих нас да доживимо време када ће то бити само историјско сећање, а не и горка реалност. То време није још на видику, а да ли ће га бити или не – не зависи од нас. Оно што можемо и што смо дужни то је да барем сами доприносимо ширењу цивилизације љубави – у име вере у Бога, у име вечних и непролазних етичких и духовних вредности човечанства. Нека Бог дâ да у том духу деламо – колико је у нашој моћи – са чврстом и непоколебивом надом на Бога да је Он Господар историје, а не људи; да ће на крају тријумфовати Христос, а не антихрист; светлост, а не тама; правда, а не неправда; и Бог, а не сатана. Жртве никада – ни у својој молитви, ни у својим душама – нећемо заборавити, јер их не смемо заборавити, казао је Епископ бачки.

После парастоса, на платоу испред Светогеоргијевског храма, молитвени помен је, у име Јеврејске заједнице Србије, служио господин Исак Асиел, врховни рабин Србије.

Присутнима су се обратили г. Игор Мировић, председник Покрајинске владе и г. Драган Тошић, председник Општине Бечеј. Венце су положили представници Скупштине Војводине, Покрајинске владе, Општине Бечеј, представници амбасада Израела и Мађарске, као и Меморијалног друштва Рација 1942.

Молитвеном обележавању 78-годишњице Рације у Бачкој присуствовали су и г. Иштван Пастор, председник Скупштине Војводине, г. Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада, госпођица Драгана Милошевић, покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, као и верни народ Бачке.

На Божић 1942. године, у јужној Бачкој, фашисти Миклоша Хортија извршили су погром над Србима, Јеврејима и Ромима. Рација је почела 4. јануара у Чуругу, а настављена је и у другим мeстима Бачке: Госпођинцима, Шајкашу, Ђурђеву, Мошорину, Тителу, Србобрану, Локу, Гардиновцима, Вилову и Жабљу.