Владика Иринеј: Света Петка је, својим врлинама, успела да се успне на духовну гору благодати Божје!

Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј служио је свету архијерејску Литургију у уторак, 14/27. октобра 2020. године, на празник Преподобне мајке Параскеве, у Светогеоргијевском храму у Новом Саду. Владици су саслуживали свештеници Саборног храма и новосадски ђакони.

Беседећи по прочитаној јеванђелској перикопи, Епископ бачки је рекао да је Света Петка веома поштована у нашем народу. Она је, каже црквени песник, својим врлинама, својим угађањем Господу успела да се успне на духовну гору благодати Божје, да се испуни Духом Светим Божјим, да буде нови човек, да буде препорођена. Живот је проводила у посту и молитви, и тиме показала да смисао нашега живота није било какво гомилање овоземаљских, пролазних блага. Сâм Спаситељ каже да све што сабирамо себи на земљи мољац и рђа квари, а лопови поткопавају и краду, а да једино право благо које треба да желимо јесте оно које не пропада – а то је Царство Божје, то је вечна заједница љубави са Богом Љубави, Који најпре нама дарује свега себе, кроз Цркву своју, наравно са врхунцем у светој Литургији, али Који заузврат очекује од нас да узвратимо макар оном најмањом љубављу за коју смо способни, као и благодарношћу и трудом да живимо у складу са том љубављу и благодарношћу, навео је владика Иринеј, честитавши славу данашњим свечарима.

Дај Боже да и наш живот на земљи макар мало личи, да се потрудимо да личи на живот свете Параскеве да бисмо – у светлости њенога живота, имајући и ми са собом и у себи неугасиву светлост благодати Божје и врлинскога живота – заједно, једним устима и једним срцем, са њом и са свима светима заувек прослављали Име Божје, казао је Епископ бачки.