Епископ бачки Иринеј на литургијском сабрању у Будимпешти

На празник Преображења Господњег, у петак, 6/19. августа 2022. године, поводом тридесет пете годишњице ступања у свештенички чин Високопреосвећеног Митрополита будимпештанског и мађарског господина Илариона (Алфејева), предстојатеља Будимпештанске и мађарске епархије Руске Православне Цркве, Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј саслуживао је на светој архијерејској Литургији у Саборном  храму Успења Пресвете Богородице у Будимпешти, на којој је началствовао Високопреосвећени Митрополит востријски г. Тимотеј из Јерусалимске Патријаршије. Митрополиту Тимотеју су саслуживали и Митрополит будимпештански и мађарски г. Иларион, Архиепископ подолски г. Тихон, Епископ будимски г. Лукијан, Епископ  ђулски г. Силуан из Румунске Православне Цркве, Епископ мелнишки Герасим из Бугарске Православне Цркве, Архиепископ прашки г. Михаил, Архиепископ михаловски и кошицки г. Георгије, као и свештенство и ђаконство.

На крају литургијског сабрања присутни архијереји су упутили честитке Митрополиту будимпештанском и мађарском г. Илариону, који је на данашњи празник, пре тридесет и пет година, рукоположен у свештени чин јеромонаха. Поводом овог јубилеја, у име Његове Светости Патријарха српског господина Порфирија и у своје лично име, честитку митрополиту Илариону упутио је Епископ бачки г. Иринеј. Заблагодаривши Преосвећеном владици Иринеју, митрополит Иларион је изразио радост што су на данашњем празничном сабрању, као представници Српске Православне Цркве, учествовали Преосвећена господа епископи бачки Иринеј и будимски Лукијан.

Видео-снимак свете архијерејске Литургије у Будимпешти