Епископи Иринеј и Исихије на полугодишњем парастосу владици ваљевском Милутину

Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј – заједно са Владиком мохачким г. Исихијем, протојерејем Владаном Симићем и ђаконом Александром Билићем – боравио је у четвртак, 1. октобра 2020. године, у Ваљеву, где су служени света Литургија и парастос поводом пола године од упокојења владике ваљевског Милутина.

Молитва за душу једног од најомиљенијих архијереја Српске Православне Цркве данашњице, епископа ваљевског Милутина, од чије се земаљске кончине навршило шест месеци, била је повод величанственог молитвеног скупа у храму Васкрсења Христова у Ваљеву. Свету архијерејску Литургију и парастос блаженопочившем владици Милутину служио је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, уз саслуживање епископâ: шабачког Лаврентија, администратора Епархије ваљевске, бачког Иринеја, шумадијског Јована и мохачког Исихија, свештеномонаштва и свештенства из више епархија наше помесне Цркве.

Данас смо овде да се помолимо Господу да прими душу драгог нам брата Милутина, душу испуњену свим јеванђелским врлинама. Владика Милутин је у овој Епархији провео тринаест година. Оставио је дубоког трага у Цркви, међу свештенством, монаштвом и народом, јер је Христа носио у срцу своме. Све што је чинио, чинио је по вољи Божјој, рекао је Патријарх српски г. Иринеј. У знак благодарја, епископ Лаврентије даривао је Патријарха српског иконом Светог владике Николаја Велимировића, рад иконописца Тање Ристић из Ваљева.

Беседећи за трпезом љубави у Епархијском двору, Епископ шабачки г. Лаврентије рекао је да су дани проведени са владиком Милутином били празници. Он је био човек који је поникао у „монашкој породици”, уз родитеље  блиске манастиру, а и он сâм је одрастао међу манастирским зидовима. Пленио је својим монашким животом, својом духовношћу, искреношћу и добротом, рекао је владика Лаврентије. Администратор Епархије ваљевске је заблагодарио свима који су дошли да увеличају молитвено сабрање, а посебно је упутио речи братске љубави Епископу бачком г. Иринеју.  Он је заиста човек дисциплине, човек реда. Учи нас тој врлини. Бачка епархија, која држи добар хришћански правац, помаже свима нама и учи нас како треба Богу служити и своме народу угађати,истакао је епископ Лаврентије.

Заупокојена Литургија и парастос блаженоуснулом епископу ваљевском Милутину

Епископи Иринеј и Исихије на поклоњењу оцу Јустину у манастиру Ћелијама

Архијерејски заменик Епископа ваљевског, протонамесник Филип Јаковљевић, заблагодарио је патријарху Иринеју, архијерејима, свештенослужитељима и свима који су дошли да принесу молитве за душу владике Милутина. Владика Милутин је био јака и моћна духовна локомотива која је вукла све нас за собом. Ако дође моменат да се са тих животних шина изузме локомотива, вагони ће по инерцији ићи даље, рекао је отац Филип.

Појали су Црквени хор Хаџи Рувим и Хор свештеникâ Ваљевске епархије. Поред родбине, пријатељâ владике Милутина и мноштва верног народа, у приношењу молитава су учествовали представници државне и локалне власти, здравствених, образовних и других јавних установа, као и истакнути привредници ваљевског краја. Част овом, у духовном животу Ваљевске епархије веома важном догађају, својим доласком су указали Његова Екселенција Валериј Бриљов, амбасадор Републике Белорусије у Србији и на нерезиденцијалној основи у Северној Македонији и Црној Гори, и дипломатски представници више земаља у Београду.

Детаљније информације доступне су на сајту Епархије ваљевске. https://www.eparhijavaljevska.rs