Празник Светог великомученика Георгија – слава Саборног храма у Новом Саду

У суботу, 23. априла / 6. маја 2023. године, житељи Новог Сада свечано су прославили престони празник Саборног храма Светог великомученика, победоносца и чудотворца Георгија. Прослављање празника отпочело је свечаним празничним бденијем, које је, у молитвеном присуству Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина Иринеја, служио протојереј-ставрофор Стојан Билић, настојатељ храма Светих цара Константина и царице Јелене у Новом Саду, уз саслужење новосадских свештеника и ђакона.

На дан празника, на светој архијерејској Литургији началствовао је Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа мохачког господина Дамаскина, као и новосадских свештеника и ђакона.

Пред почетак свете Литургије, Епископ бачки господин Иринеј рукопроизвео је у чин чтеца господина Владимира Стојчића, вероучитеља из Новог Сада.

У својој архипастирској беседи после прочитаног јеванђелског зачала, Преосвећени владика Иринеј је поучио верни народ о празнику Светога великомученика Георгија, те је, између осталог, рекао: „Светитеља од нас деле многи векови. Он је живео у четвртом веку, био је војник, данашњим речником казали бисмо – официр, војвода у римској војсци, веома истакнут, познат, омиљен и на самом царском двору. Али, пошто је непоколебиво исповедао веру у Христа као Бога и одбијао да поштује лажне богове, идоле којима су се званично клањали у то време у Римској империји, а хришћанство забрањивали и прогонили, то је јавно исповедио, храбро, неустрашиво, не одричући се ни најмање и зато је био подвргнут страшним мукама, мучењима. Боље је да их не описујем, поготову у ове ионако тужне дане када су страдала и побијена невина деца у нашем народу, у нашој земљи, за два дана преко двадесет што деце што младих људи је страдало. Муке светога Георгија трајале су данима. Бог га је штитио, помагао, исцељивао током његових страдања, али на крају, наравно, ипак је погубљен и на тај начин постао мученикˮ, рекао је Преосвећени владика Иринеј.

У наставку беседе Преосвећени владика Иринеј је казао: „Ја користим ову прилику да подсетим и на нешто што можда није у непосредној вези са празником, али мени се учинило као мисао, као надахнуће, једна од најлепших порука у ове наше страдалне дане које сам поменуо, а коју сам добио из пријатељске Грчке од једне особе која је некада студирала теологију у Београду: главна утеха за нас као хришћане православне у таквим трагичним збивањима јесте наша вера да ће те невине жртве, страдале на самом почетку свога живота, бити прослављене пред Богом као мали мученици. Кад сам то прочитао и ја сам помислио: то и ја верујем. Препоручујем и вама свима да тако схватимо, не као коначни тријумф зла него и када нам зло изгледа као свемоћно, као победничко, ваља знати да је оно тада немоћно пред љубављу и силом Божјом, силом Крста и Васкрсења Христовог.ˮ

После заамвоне молитве, извршен је трократни опход око светог храма.

После опхода, освештани су славски дарови, које је, Господу у славу, а у част светог великомученика Георгија, принео Александар Хорњак, кум храмовне славе. Светој Литургији су присуствовала господа Игор Црнобарац, заменик градоначелника Новог Сада, др Радивоје Стојковић, директор Гимназије „Јован Јовановић Змајˮ у Новом Саду, и Никола Перваз, председник Црквене општине новосадске.